V knihe Slobodný dych sa autor Heinz Grill zaoberá viacerými rovinami ľudského života, ktoré so slobodou dychu súvisia. Bežne sa v joge dych spája prevažne s rovinou životnej energie, ktorú cvičiaci riadi prostredníctvom dychových cvičení – v sanskrite známych ako prāṇāyāma. Knižka však poukazuje na nové horizonty v rámci prepojenia slobodného dychu s rovinami ľudského duševného a myšlienkového života a v neposlednom rade aj s rovinou životných síl a fyzického zdravia. Venovaním pozornosti obsahom jednotlivých tém, zodpovedajúcou tvorbou predstáv, praktizovaním slobodnej pohybovej dynamiky a estetickým utváraním ásan môže cvičiaci priaznivo podporiť slobodné plynutie dychu.
Kniha obsahuje niekoľko častí, ktoré pozostávajú z hlbšieho porozumenia dýchaniu v súvislosti s antropozofickou medicínou, základov cvičení školy slobodného dychu, kapitol venovaných praktickým a terapeutickým pôsobeniam cvičení slobodného dychu, ktoré tvoria ústrednú časť knižného diela, kapitol zaoberajúcich sa dychovými cvičeniami prāṇāyāma a tiež myšlienkami o primeranej duchovnej rozvojovej ceste človeka súčasnosti, ktoré tvoria obsah záverečnej kapitoly.
V úvodných častiach autor opisuje jednotlivé formy dychu, šírku v dýchaní, vertikálu v dychu, hĺbku dýchania, ako aj centrovanie prúdu dychu k prežívaniu stredu v srdci. Tiež sa venuje aj téme plynutia dychu v jeho dostredivej alebo odstredivej dynamike, ktorá sa dá uviesť do súvislosti s pohybovou dynamikou pri utváraní ásan.
Jadro knihy tvoria kapitoly s detailnými popismi a krokmi pre vykonanie cvičení, ako aj estetickými ilustráciami a fotografiami autora v rôznych obdobiach života a jogovej praxe. V tejto časti knihy sa autor tematicky venuje napr. pozícii luku v kapitole o šírke a zvnútornení, ktorej súčasťou sú aj popisy k pozíciam Ondrejov kríž alebo poloha rovnováhy. V jednej z ďalších kapitol nájdete napr. rozpracovanie balančnej pozície hlava-koleno v súvislosti s témou cieleného nasadenia sily. V jednotlivých kapitolách sú rozpracované aj ďalšie pozície ako napr. pluh a ryba v súvislosti s témou diferencovanosti, pozície váha a stoj na hlave, ktoré predstavujú ásany vhodné pre rozvoj citu pre formu alebo tiež pozície ťava a šimá rovina vhodné pre budovanie sily rozpínania v chrbtici. Nechýba pozícia polmesiaca a polovičného diamantu v spojení s témou ustúpenia fyzického tela.
Kniha “Slobodný dych a svetelno-duševný proces” predstavuje ucelenú príručku k spoznávaniu dýchania v hlbších súvislostiach života k porozumeniu ktorých môže cvičiaci dospievať prostredníctvom zaoberania sa obsahom textov, vizuálnymi prílohami knihy, praktizovaním estetických jogových pozícií – ásan, ako aj praxou hlbšieho myšlienkového zaoberania sa formou meditácie.
Knihu “Slobodný dych” je možné si objednať vo vydavateľstve AD-joga:
Možnosť zaoberať sa témou slobodného dychu a meditácie, ako aj spoznať prácu autora knihy Heinza Grilla bude možné aj na blížiacom sa workshope pre verejnosť, ktorý bude súčasťou školenia pre inštruktorov jogy v Bratislave v dňoch: 25. 6. – 27. 6. 2021:
Viac o worskhope pre verejnosť
Viac o školení pre učiteľov jogy
Autorka článku: Simona Žiláková, učiteľka jogy